راهنمای زنان باردار برای خواب

راهنمای زنان باردار برای خواب
بارداری نشانه های زیادی دارد .برخی از نشانه ها جزئی و بی اهمیت است که به ذهن بر میگردد.مانند گرایش های عجیب و غریب ، پاهای متورم این مواردی که اینگونه است آنقدر مزاحمند که نمی توان نسبت به آن ها بی توجه شد و نادیده گرفت .خواب یکی از عوامل مهم در بارداری است بعضی از عوارض جانبی باعث می شود خواب مادر و کودک را در معرض خطر قرار دهد.
یک مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان داد که زنانی که کمتر از 6 ساعت در شب در پایان دوره شان می خوابند، کارهای قابل ملاحظه ای طولانی تر دارند و 4.5 برابر بیشتر در مقایسه با افرادی که هفت ساعت یا بیشتر می خوابند بصورت سزارین تولد زودتری خواهند داشت. تحقیقات همچنین نشان می دهد که زنان مبتلا به اختلالات خواب در دوران بارداری احتمال بیشتری دارند که در معرض آن قرار گیرند.


جنیفر مارتین، Ph.D.، روانشناس خواب بالینی و عضو هیئت مدیره مشاوره سلامت Equinox می گوید، در این نه ماه ممکن است خواب شما دچار اختلال شود به دلیل عوارض جانبی شایع مانند درد کمر و پاها بی قرار باشد. یک مطالعه منتشر شده در پزشکی خواب نشان داد که در طول سه دوره سه ماهه، همه زنان بطور مکرر در طول شب بیدار می شوند، سه چهارم آنها ضعیف می خوابند ودر طول روز بسیار خسته می شوند. این به این معنی نیست که استراحت کامل شب را غیر ممکن بداند. در اینجا، راهنمای سه ماه به سه ماه برای غلبه بر موانعی که در بارداری ممکن است رخ دهد ارائه می دهد.

دوره اول (1 تا 3 ماهگی بارداری)
این دوره زمانی است که تهوع های شبانه شروع می شود. برای جبران اثرات منفی ، ژاک موریتز، MD، استاد پزشکی بالینی دندانپزشکی و زنان در Cornell Medicine و عضو هیئت مشاوره سلامت Equinox، توصیه می کند که یک مکمل خواب که حاوی دوکسیلامین است، مانند Unisom، همراه با 25 میلی گرم ویتامین B6 مصرف شود. او اشاره می کند که زنان قبل از مصرف هر گونه ویتامین یا مکمل جدید باید با پزشک خود مشورت کنند. رحم همچنین بین شش و هشت هفته بارداری شروع به شستشوی مثانه می کند، باعث ادرار مکرر و همچنین تمایل به تسکین مثانه می کند، حتی اگر لازم نباشد. ویلیام شوایزر، MD، استاد دانشکده دندانپزشکی و زنان در دانشگاه نیویورک لانگون سلامت می گوید: برای جلوگیری از قطع خواب، مایعات را دو ساعت قبل از خواب بخورید.
یک بیماری جدی تر که می تواند رشد کند، تنفس اختلال خواب یا آپنه خواب است. مارتین توصیه می کند که هر خانم باردار اگر علائم مانند خروپف را تجربه کند، که احتمالا با افزایش وزن حاملگی بدتر می شود باید به پزشک مراجعه کند.
مشکل تنفس در خواب بر رشد کودک تاثیر می گذارد، “او می گوید. تحقیقات اولیه در مورد پرونده 1.4 میلیون تولد نشان داد که نوزادان متولد شده در زنان مبتلا به آپنه خواب بیش از سه برابر احتمال ورود به بخش مراقبت های ویژه هستند. مارتین اضافه می کند اضطراب در مورد سلامت و رشد کودک نیز ممکن است در شب های بی قرار نقش داشته باشد. او می گوید: “این یک زمان عالی برای شروع روحیه آرامش در خواب است، برای کمک به نگرانی در خلوت.

دوره دوم (3 تا 6 ماهگی بارداری)
تغییرات هورمونی می تواند منجر به ناراحتی ناشی از خواب شود. شوایزر می گوید: “سطح بالایی از آرامش و پروژسترون باعث ایجاد پیوند های لگن می شود که باعث افزایش درد در سه ماهه دوم می شود.”
او می گوید: برای تسکین درد، یک بالش در کنار خود قرار دهید، بالش بین زانو های خود را بچرخانید، ویک بالش زیر شکم خود قرار دهید، که فشار بر ستون فقرات را کاهش می دهد.
موریتس توصیه می کند در این حیطه از زمان بارداری در سمت چپ خود بخوابید. این جریان خون را به قلب به حداکثر می رساند؛ مقدار مواد مغذی را که به جفت و جنین می رسند، افزایش می دهد. و کاهش فشارهای دستگاه گوارش از رفلکس اسید و سوزش سر دل، هر دو در دوران بارداری معمول است.

دوره سوم (6تا 9 ماهگی بارداری)
موریتز می گوید، در طول سه ماهه آخر بارداری خوب است، زمانی که قله ناخوشایند فیزیکی به عنوان نوزاد وزن خود را کاهش می دهد. در طول این دوره، گرفتگی ساق پا شباهت فراوانی دارد؛ Mortiz توصیه می کند مکمل های کلسیم و منیزیم برای کمک به مدیریت آن استفاده کنید. مارتین می گوید، سطوح پایین آهن ممکن است به سندرم پاهای بی قرار (RLS)، یکی دیگر از اختلال خواب کم بدن که در این زمان رخ می دهد، کمک کند.
در واقع 36 درصد از زنان مبتلا به RLS در سه ماهه سوم خود، و نیمی از آنها علائم متوسط تا شدید داشتند، طبق یک مطالعه منتشر شده در سال گذشته در مجله Clinical Sleep Medicine.
انجمن بارداری آمریکا نشان می دهد که انتظار می رود مادران 18 میلی گرم آهن در روز دریافت کنند. گرفتن آن از طریق منابع غذایی (مانند توفو و لوبیا) و یا مکمل ها می تواند به حل مسئله کمک کند.

6 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای زنان باردار برای خواب»

 1. سلام خیلی کابوس میبینم خسته شدم. ذهنمم آشفته نیست ولی کابوس های خوف ناکی میبینم که با ترس از خواب بیدار میشم راهنمایی کنید ممنون میشم ادمین محترم

 2. سلام و احترام خدمت سرکار خانم آهنگران.
  کابوس و رسیدن به اختلالات در خواب دوران بارداری مشکلی است که اکثر زنان حامله در دوران بارداری ان را تجربه می کنند. شاید جالب باشد که بدانید برخی از این کابوس ها و خواب های وحشتناک در بین اکثر زنان باردار دنیا مشترک است.
  در سال 1970 روانشناس معروفی به نام آلن سیگل یک کارگاه برای خوابهای زنانه حامله گذاشت. بعد از اینکه زنان حامله خوابها و تصویرهای عجیب غریبی را که دیده بودند به اشتراک گذاشتند تمامیشان را ترس فرا گرفته بود که آیا مادر خوبی خواهند شد؟ آیا کودک من سالم است؟ مبادا مثل داستانهای افسانه ای باشد؟
  طبق تحقیقات دکتر سیگل، این پیشرفت ها و تغییرات در رویاها و خوابهای زنان حامله در طی 9 ماه بارداری بسیار مهم و قابل تعمق است که شاید کمتر به آنها توجه می شود.
  همه آن خوابهای عجیب و غریب و کابوس های زنان حامله به علت روند بازسازی ذهن است که زنان به صورت کاملا ناخودآگاه با نقش جدید و گاهی با نقش متفاوتی دز زندگی روبه رو می شوند. این تغییرات ذهنی به همراه تغییرات شدید هورمونی زایمان و دوره بارداری را به یک دوره عجیب و اسرار آمیز از منظر روانی تبدیل کرده است.
  باید بدانید که تغییرات هورمونی می تواند این استرسها و خوابهای عجیب و غریب دوران بارداری را تشدید کند. از آنجا که ترشح کورتیزول در دوران بارداری شبها افزایش می یابد در کابوسهای شبانه بی تاثیر نخواهد بود. هر چند هنوز کسی ثابت نکرده است که این هورمون مستقیما در خوابها و کابوسها نقش دارد اما کسی هم ارتباط قوی آن را با رویاها و خوابهای زنان باردار منکر نشده است.
  شما در چندماهگی دوران برادری به سر می برید؟

 3. سلام به شما ادمین محترم.من در سه ماهگی دوران بارداری هستم و اکثریت خانم های دنیا که فرمودید کابوس و خواب میبینن چه نوع خواب هایی عموما مشاهده می کنند.باتشکر

 4. ببینید سرکار خانم وقتی زنان به سه ماه سوم بارداری می رسند. معمولا خوابهای واضحی درباره زایمانشان می بینند ، که کاملا امری طبیعی است. هر چند معمولا خوابها عجیب اند مانند زایمان کردن در مکان عمومی یا گاهی دیدن سر نوزاد که از زیر لباس دیده می شود. این خوابها دقیقا نشان دهنده نگرانی زن از زایمان و اینکه مبادا همه چیز طبق کنترل و طبق برنامه نباشد است. و صد البته هیجان مادر برای هر چه زودتر دیدن نوزادش.

  خواب به دنیا آوردن حیوان یا یک موجود عجیب غریب

  این خواب اصلا عجیب نیست و خیلی هم شایع است. اینکه زن حامله خواب می بیند یک حیوان به دنیا آورده یا یک شی یا یک موجود عجیب غریب و حتی آدم فضایی. از همان زمان که فروید در سال 1899 کتابی در این مورد منتشر کرد وحتی سالهای خیلی قبل زنان حامله این خواب عجیب را می دیدند که نشانه اش هم استرس و ترس از سلامت و کامل بودن فرزندشان است.

  خواب ترک کردن و گم کرد نوزاد

  این اضطراب و ترس از مسئولیت مادر شدن در این خواب بسیار نمود دارد. زنان حامله گاهی خواب می بینند که نوزاد خود را جایی جا گذاشته اند یا نوزادشان را فراموش کرده اند. گم کردن فرزند نشان دهنده این است که زن هنوز می ترسد که آماده نباشد به خوبی از فرزندش مراقبت کند.

  کابوس درباره آسیبهای فیزیکی نوزاد

  همه می دانیم که احساس ترس و اضطراب به کابوسهای شبانه ختم می شود و اما در مورد زنان حامله بسیار شایع است که کابوس کودک ناقص ببینند.شبها با ترس از خواب بیدار می شوند و از اینکه نوزادشان ناقص و عجیب است از خود و خوابی که دیده اند شرمنده می شوند.

  کابوس آسیب رساندن به نوزاد

  زنان حامله این کابوس را هم زیاد می بینند که به نوزادشان نخواسته آسیب رسانده اند. با اشتباه شیر دادن او را خفه کرده اند و یا نفهمیده اند و به هر دلیلی و شیوه ای نخواسته او را از بین برده اند مثل اینکه چیزی در گلویش گیر کند یا در حمام از دستش سر بخورد. همانطور که قبلا هم گفتیم تمام این خوابها وکابوسها برای زنان حامله طبیعی است و هیچ ارزشی از مادر بودن و کامل بودن آنها کم نمی کند.

  این را خود زنان باردار باید بدانند که تمام این کابوسها از استرس و نگرانی ناشی می شود و نشانه هیچ چیزی در جهان بیرونی نیست. حتی خواب دیدن جنیسیت نوزاد یا چهره او حتی اگر بر حسب اتفاق درست از آب دربیاید اما باز هم ناشی از همان دلایلی است که قبلا ذکر کردیم. بهترین کار در این دوران داشتن آرامش است. مردان و پدران آینده باید این حس را درک کنند و با هر چه بیشتر عشق ورزیدن و در آغوش گرفتن همسرشان او را آرامتر می کنند. آقایان بدانند اگر می خواهند هم همسرشان و هم فرزندشان در سلامت روانی کامل باشند شبها زنشان را در آغوش بگیرند و بخوابند. این احساس آرامشی که مرد به زنش می دهد در کاهش استرس های بارداری بسیار موثر است. به ویژه اینکه این 9 ماه برای هر دو یک تجربه زیبا در زندگی است که باید از لحظه به لحظه اش با همه سختی هایش لذت ببرند. اگر مردها بدانند که چقدر می توانند در کم کردن این کابوسها و خوابهای وحشتناک به همسرشان کمک کنند هیچ وقت از آرام خوابیدن و در آغوش گرفتن همسرشان در نهایت خستگی دریغ نخواهند کرد.

 5. سلام و عرض خسته نباشید به شما.
  پس‌خواب و کابوس طبیعی هست در این دوره درسته!؟واینکه جای خواب چقدر میتونه تاثیر گذار باشه

 6. سلام و عرض ادب خدمت سرکار خانم محمدی فر.
  بله کاملا درسته و کابوس ها و خواب های حول محور بارداری اکثریت طبیعی هستند و مکان و زمان خواب خیییلی تاثیرگذار و مهم است.مکانی که شما میخوابید و نوع تشک شما خیلی خیلی موثر واقع می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.