پیامدهای منفی بی خوابی مزمن

بی خوابی یک مشکل رایج است که انرژی فرد ، خلق و خوی، بهداشت، و توانایی در طول روز به آن وابسته است . بی خوابی مزمن حتی می تواند به مشکلات سلامتی جدی تبدیل شود. تغییرات ساده در سبک زندگی شما و عادات روزانه می تواند به توقف بی خوابی شبانه منجر شود.

بی خوابی عدم توانایی برای دریافت مقدار خواب مورد نیاز برای استراحت و تجدید قوا است . از آنجا که افراد مختلف به میزان متفاوتی از خواب در شبانه روز نیاز دارند ، بی خوابی کیفیت خواب و احساس شما بعد از بیدار شدن معنی می شود و صرفا تعداد ساعات خواب را در بر نمی گیرد.حتی اگر شما هشت ساعت در شب در بسترباشید ، اما در طول روز احساس کسل بودن و خستگی داشته باشید شما بی خوابی را تجربه کرده اید.

اگر چه بی خوابی شایعترین شکایت خواب است ، اما تنها اختلال خواب نیست. بی خوابی نشانه ای ازیک مشکل است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است . در فردی می تواند چیز ساده ای مانند نوشیدن کافئین بیش از حد در طول روز بی خوابی ایجاد کند در فرد دیگر بی خوابی نشان دهنده یک بیماری یا اضطراب است .نتایج مطالعات نشان می دهد کاهش مدت زمان خواب موجب تغییر در فراوانی گونه های باکتری روده می شود که با سلامت متابولیکی انسان ارتباط دارند.

بی خوابی با تغییر در میکروب های روده در ارتباط است

تغییر در ترکیب و تنوع میکروب های روده با بیماری های نظیر چاقی و دیابت نوع2 در انسان مرتبط است. این بیماری ها با بیخوابی مزمن نیز ارتباط دارند.

محققان دانشگاه اوپسالا سوئد مطالعه خود را بر روی 9 شرکت کننده سالم مرد با وزن عادی انجام دادند تا دریابند محدودکردن خواب به حدود 4 ساعت در شب برای دو روز متوالی در مقایسه با مدت زمان خواب عادی (درحدود 8 ساعت) موجب تغییر در میکروب های روده در انسان ها می شود یا نه.
به گفته محققان مطالعات نشان داد محدود کردن مدت زمان خواب با پیامدهای منفی برای سلامت از جمله تغییر در میکروب های روده همراه است اما همچنان مطالعاتی طولانی تری و وسیع تر برای اثبات دقیق این موضوع نیاز است.
محققان همچنین دریافتند شرکت کنندگان این مطالعه بالغ بر 20 درصد کمتر نسبت به تاثیرات هورمون انسولین در پی کم خوابی حساس بودند. انسولین هورمون پانکراسی موردنیاز برای پایین نگه داشتن سطح گلوکز خون است.

6 دیدگاه دربارهٔ «پیامدهای منفی بی خوابی مزمن»

  1. با سلام خدمت جناب آقای باغبان.بی خوابی را می توان عوامل متعددی را برایش در نظر گرفت مثل دمای مناسب، میزان روشنایی محیط، آرامش داشتن ذهنی و جسمی، دردو بیماری، مکان و زمان خواب که باید مناسب باشند هر دو و خیلی عوامل دیگر.

  2. بله حتما و از عوامل مهم به شمار می آیند.دمای مناسب برای افراد بزرگسال بین ۱۵/۶ تا ۱۹/۴ و برای کودکان دمای مناسب ۱۸/۳ تا ۲۱/۱ قرار دارد که نه سرد باشد و نه گرم،البته عواملی مثل غذا و طبع انسان ها و جابه جایی محیط مثلا در سفرها رخ میدهد جابه جایی محیط،که تاثیر گذار هستند بر این ماجرا و تشخیص میده یک انسان این دما برایش گرم هست یا حتی سرد هست و میتونه دمارو مطابق میل خودش تنظیم کند ولی استاندارد این دمایی بود که ذکر کردیم.واینکه بحث روشنایی باید در کمترین حد ممکن اتاق خواب شما روشنایی داشته باشد و اگر اتاق خواب شما جایی است که نور کوچه و خیابان از پنجره عبور میکند حتما از پرده های ضخیم استفاده کنید تا نور به داخل نیاید و خواب شمارو مختل نکند و یک هورمونی در مغز ما ترشح می شود به نام ملاتونین که ترشح این هورمون چرخه خواب و بیداری انسان ها را تنظیم می کند و روشنایی تاثیر منفی براین هورمون می گذارد و نمیگذارد شما خواب مناسبی داشته باشید و تحقیق هایی هم ثابت کرده است سرطان سینه یکی از عوامل مهمش در روشنایی به صورت مستمر خوابیدن هست و مشاهده شده کسانی که در روشنایی میخوابند درروز بعد افسرده تر، بدخلق تر و عصبانی تر هستند برای همین حتی این نکته را می گویند نور کم تلویزیون و دستگاه های رایانه ای و الکترونیکی هم به خاطر اثر منفی که دارند خاموش بشوند در شب خیلی در خواب مناسب شما اثر مثبت دارند

  3. slm.man az khab bidar misham ba in ke shabesh
    zood khabidam ehsas khastegi mikonam va asabi misham komakam konid mamnoon misham ba tashkkor az shoma ke vaght mizarid

  4. سلام خدمت سرکار خانم محبی.همانطور که بیان کردیم عوامل زیادی دخیل هستند چه جسمی و چه ذهنی(روحی).روشنایی محیط،غذای نامناسب،زمان و مکان خواب که زمان باید مناسب باشد، مکان هم به عنوان‌مثال نوع تشک که جای شما زیاد سفت یا زیاد نرم نباشه اگه نرمال هستید و یا مثال روی مبل و نشسته خوابیدن مناسب نیست و عوامل دیگر،دمای محیط گرم یاسرد زیاد نباشه و آرامش فکری داشته باشید.
    درطول روز اتفاق خاصی برای شما رخ نداده باشه که ذهن شما ساعت ها حتی درخواب هم درگیربه خودش کند که به صورت رویا و خواب بروز بده و عوامل متعددی که می توان تا حد امکان کنترل کرد برای یک خواب راحت و استاندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.