نفس کشیدن در تختخواب

نفس کشیدن در تختخواب
تنفس یکی از هزاران عملکردهای بدنی است که ما نباید در مورد آن فکر کنیمبزرگسالان روزانه حدود 25 هزار تن نفس می گیرند، بنابراین اگر ما مجبور بودیم خودمان را برای انجام تنفس کاری انجام دهیم ، ما فرصت دیگری برای چیز دیگری نخواهیم داشت. اما فقط به این دلیل است که نفس کشیدن آسان است، به این معنا نیست که ما نمیتوانیم آن را بهبود بخشیم. درست نفس کشیدن تاثیر بسزایی در خواب ،آرامش و حتی انرزی شما دارد و بستگی به این دارد که چگونه شما ان را انجام می دهید.

در اینجا دو نوع تمرین تنفس ایده آل برای قبل از خواب و بعد از خواب را برای شما بازگو میکنیم :

نوع تنفس: تنفس عمیق به استراحت، کاهش ضربان قلب و فشار خون و کاهش اضطراب کمک می کند . Matthew Berenc، مدیر آموزش و پرورش موسسه آموزش تناسب اندام Equinox می گوید: اگر شما به دنبال راهی برای تنفس عمیق هستید، روش 4-7-8 را امتحان کنید، که یک روش آسان و موثر برای نفس عمیق است.
چگونه انجامش بدهیم:
برای شروع، یک موقعیت راحت پیدا کنید، نشستن مستقیم یا حتی دراز کشیدن.سوزان هارت، مربی تیم Tier X در Equinox در بوستون و یک معلم یوگا تایید می کند، هر زمان که دچار تنش شدید می شوید ای قانون عالی است و همچنین می تواند به شما کمک کند تا بخوابید. هر بار که عمیق نفس بکشید، آرامش بخشیدن به ذهنیت خود را آغاز می کنید. بنابراین زمانی که شما در حال رفتن به رختخواب هستید، به طور طبیعی احساس می کنید که آرام هستید و راحت تر به خواب می روید.

نوع تنفس: اگر شما در طول روز به دنبال یک ضربه سریع انرژی هستید، می توانید از نفس آتش استفاده کنید.
چگونه انجامش بدهیم:
تنفس آتش باعث پاكسازی خون،پوشش مخاطی ریه ها و سلول های بدن می شود.این تكنیك ذهن شما را طراوت بخشیده،ظرفیت ریه ها را افزایش می دهد و در عین حال تمامی اعصاب بدن را تقویت مینماید.

تنفس آتش در واقع همانند یك تنفس طولانی و پیوسته است كه به دفعات هوا را به داخل ریه ها وارد و خارج می نمایید.از آنجاییكه این روش انرژی و جریان خون را به حركت در می آورد لازم است كه احتیاط نمایید.با اینكه این تنفس باعث تنظیم شدن سیكل قاعدگی می شود اما در صورتیكه احساس ناراحتی یا انقباض شكمی می نمایید از انجام این تمرین تنفسی خودداری فرمایید .این تنفس را در دوران حاملگی (به استثناء سه ماهه ی اول) نبایستی انجام دهید.در مواردی كه از نظر پزشكی دچار مشكلی خاص هستید لطفا قبل از انجام تمرین با پزشك خود مشورت نمایید.

1-در وضعیت راحت و یا بر روی پاشنه ی پاها بنشینید.ستون فقرات را صاف نگه داشته و شانه ها را وانهاده كنید.می توانید با قرار دادن یكی از دستها بر روی شكم حركت آن را كنترل نمایید.بطور عادی عمل دم را انجام دهید سپس بازدم را با فشار خارج نمایید.در این حالت ناف به سمت ستون فقرات فشرده خواهد شد و دیافراگم شما نیز كمی به سمت بالا كشیده می شود كه از این طریق هوای ریه ها با فشار خارج می گردد.

2-عمل دم را بطور طبیعی انجام داده و مجددا بازدم را با فشار انجام دهید.اگر چه طول مدت زمان دم و بازدم یكسان است ولی شاید بهتر باشد كه تمركز خود را بر روی بازدم های محكم و سریع معطوف نمایید.این تنفس را با یك سرعت آهسته و با نسبت یك بازدم در دو ثانیه شروع نمایید و همانطوریكه به این حركت عادت می كنید سرعت آنرا بتدریج افزایش دهید تا به دو بازدم یا بیشتر در ثانیه برسد.
هارت می گوید: “نفس آتش نیاز به تمرین زیادی دارد، بنابراین اگر شما علاقه مند به آن هستید، به دنبال یک معلم یوگا با تجربه و یا مربی تنفس باشید که بتواند به شما کمک کند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.