ضررات صفحه نمایش در طول روز و مخصوصا در هنگام خواب

ضررات صفحه نمایش در طول روز و مخصوصا در هنگام خواب
ما در طول روز از کامپیوتر های رومیزی ، لبتاب ، موبایل ، تلفن ، تلویزیون و … بسیار استفاده ی کنیم و چک کردن ایمیل و حتی موبایل هم در هنگام خواب را انجام می دهیم که این نور صفحه نمایش خواب را دچار اختلال می کند. تیتو هوچوف، عضو هیات علمی، می گوید: “موضع سر پایین که ما در هنگام نگاه کردن به تلفن ها، قرص ها و لپ تاپ ها در نظر می گیریم، عضلات گردن را از بین می برند و درد می تواند به پایین کمر شما نزدیک باشد.” “این به خصوص برای شما بد است اگر شما آنها را برای ساعت های پایانی شب استفاده کنید، زیرا بدن شما در نهایت شروع به تسخیر موقعیت می کند.” به عنوان نرخ پذیرش فن آوری های تلفن همراه به عنوان دستگاه های انتخاب در محل کار همچنان به افزایش، گردن و درد پشت با توجه به “hunch screen” جایگزین سندرم تونل کارپ به عنوان شایع ترین آسیب های مربوط به اداره می شود..


براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم اعصاب، در معرض نور های طولانی آبی – نوعی از رایانه ها، قرص ها و گوشی های هوشمند – می تواند با الگوهای خواب دخالت کند. Phyllis Zee، استاد علوم اعصاب دانشگاه دانشگاه نورث وسترن و مدیر مدرسه می گوید: “اگر از قرص یا لپ تاپ نزدیک به خواب استفاده کنید، نور آن باعث می شود تا مغز به اندازه کافی تحریک شود تا بیدار شود و توانایی خواب شما را تسکین دهد.” مرکز خواب و زیست شناسی Circadian. هنگامی که گیرنده ها در چشم ما با یک نور درخشان برای مدت زمان طولانی تحت تاثیر قرار می گیرند، آنها یک پیام به مغز می فرستند و دستور می دهند بیدار بمانند. مغز، به نوبه خود، توقف ترشح هورمون به نام ملاتونین، که موجب خواب آلودگی می شود در حالی که به تنظیم ساعت خواب داخلی ما کمک میکند.
چشمان ما به خصوص نور آبی حساس هستند، که در طول روز رایج است، اما در شب کمتر است. واقعیت این است که صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن های تولید نور آبی می تواند اثرات بیداری را افزایش دهد، حتی اگر نور روشن نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.